Zadzwoń do nas !

517 435 855

Dywan w pokoju dziecięcym


Pokój dziecięcy to nie kolejne pomieszczenie w domu, ale miejsce na swój sposób magiczne. To w nim najmłodsi spędzają większą część czasu – zwłaszcza w pochmurne dni, tu kształtuje się wyobraźnia, rodzą pomysły, toczą zabawy i powstają wielkie dzieła. Aby potencjał pokoju dziecinnego nie marnował się na kolejne godziny spędzone przed komputerem lub telewizorem, warto zadbać o przytulną przestrzeń, która zachęci do aktywnej zabawy.

Aranżując pokój dla najmłodszych warto zadać sobie pytanie, gdzie i jak zaprojektować przestrzeń, w której dziecko będzie mogło oddawać się aktywnej zabawie. Dobrze, jeśli po wstawieniu niezbędnych mebli – szafki, biurka, łóżka, pozostanie niekrępujące ruchów miejsce na podłodze, w którym dziecko z pewnością będzie się bawić najchętniej. Ale co z tą podłogą? Ani parkiet, ani panele, ani też żadne wykładziny PCV nie stworzą odpowiednich warunków dla dziecka. Podłoże powinno być przyjemne, miękkie, ciepłe,  łatwe w utrzymaniu czystości i dobrze, jeśli zmotywuje nasze pociechy do zabawy, a po wyczerpujących harcach pozwoli na chwilę drzemki.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, od wykładzin pętelkowych po fantazyjne dywany shaggy, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście dedykowane są dla dzieci, czy raczej stworzone z myślą o rodzicach. Bo w końcu w czyim pokoju dywan będzie leżał i kogo ma zachęcać do zabawy? Aby kwestia wyboru stała się nieco prostsza i nie przyprawiała o ból głowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Po pierwsze długość i rodzaj runa. Najlepszym rozwiązaniem będą dywany dziecięce o niezbyt długim włosiu (fryz, heat-set, akryl, poliamid) lub splocie pętelkowym. Taka powierzchnia pozwala w szybki sposób usunąć zanieczyszczenia odkurzaczem lub zwilżoną szmatką w miejscu zaplamień, a dodatkowo większość tworzyw wykorzystywanych w produkcji tego typu dywanów jest bezpieczna dla dzieci i ponadto odporna na grzyby, mole czy bakterie. Niezbyt wysokie runo nie wyklucza jednak funkcji termoizolacyjnej. Najczęściej pokrycia te charakteryzują się znaczną gęstością tkania, szczególnie dywany akrylowe (niekiedy z domieszką wełny i wiskozy), co gwarantuje wysoki stopień izolacji a tym samym przyjemną miękkość i sprężystość. Popularnymi i chętnie wybieranymi dywanami tego typu są kolekcje z postaciami Disneya, Cars czy Hello Kitty. Dywany dziecięce z tworzywa polipropylenowego czy poliamidowego są mniej gęste i niższe niż akrylowe, jednak ich walory są zbliżone a cenna odpowiednio niższa.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dywanów polipropylenowych o splocie pętelkowym. W tego typu pokryciu nie ma puszystego włosia, przez co dywan jest znacznie niższy i nie prezentuje się tak okazale jak akryl czy fryz, jednak rozwiązanie to posiada kilka istotnych walorów. Przede wszystkim wyjątkowa łatwość w utrzymaniu czystości. Drobiny, okruchy i inne zanieczyszczenia nie wbijają się między włoski, tylko pozostają na powierzchni, więc wystarczy kilka pociągnięć odkurzaczem, aby się ich pozbyć. Również wszelkie plamy i zabrudzenia pozostają zazwyczaj na wierzchniej warstwie, co łatwo usunąć zwilżona szmatką. Dywany są lekkie, najczęściej na filcowym spodzie, dzięki czemu nie porysują parkietu. Co prawda należy je zabezpieczyć przed przesuwaniem się, ale w tym przypadku wystarczy gumowa siatka antypoślizgowa. Można też pokusić się o wymiar pokrywający całą powierzchnię podłogi (w tych modelach dostępna jest bardzo szeroka gama rozmiarów) i brzegi zabezpieczyć listwami. Kolejnym atutem jest dostępność naprawdę ciekawych wzorów. O ile w przypadku akryli, fryzów czy heat-setów organizowaliśmy dziecku ciepłe, przyjemne i miękkie podłoże do zabaw, to w tym przypadku możemy dać nie tylko miejsce ale i pomysł na wciągającą zabawę. Hitem tego typu rozwiązań są dywany Uliczki z nadrukowanymi planami miasteczek i przede wszystkim torami jazdy dla samochodów! Wystarczy kilka resoraków i można mknąć w siną dal lub organizować wyścigi, lub pudełko klocków aby zagospodarować przestrzeń. Radość dzieciaków gwarantowana. A i rodzice będą usatysfakcjonowani, ponieważ te dywany to nie tylko świetny prezent dla dziecka, ale i niewielki wydatek.

Podsumowując powyższe rozważania, wybierając dywan dziecinny miejmy przede wszystkim na uwadze, aby dywan nie przysparzał problemów z utrzymaniem czystości, chronił dziecko przed chłodem podłogi, nie gubił długich frędzli, które mogłyby powędrować do ust, i zachęcał do aktywnej zabawy. Tych kilka warunków z pewnością sprawi, że zakup będzie udany, a zważywszy na bogatą ofertę salonów, nie będzie problemów ze znalezieniem dywanu, który wszystkie je spełni i nie przytłoczy wysoką ceną.

Powiadomienie o dostępności produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się na magazynie. Wpisz swój adres e-mail w poniższe pole.