Zadzwoń do nas !

517 435 855

Jak powstają dywany? Sprawdź, co wiesz o produkcji dywanów

Niemal każdy z nas posiada w domu dywan. Obecnie dywany produkuje się maszynowo, choć pierwotnie były one tkane wyłącznie ręcznie Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wyglądała jego produkcja dywanu krok po kroku? Prześledźmy proces, jaki musiał przejść nasz dywan przed dotarciem do sklepu, w którym go nabyliśmy.


Produkcja dywanu – najważniejsze pojęcia

Nie musisz być specjalistą w kwestii dywanów – warto jednak znać ich strukturę. W skład której wchodzą:

  • wątek,
  • osnowa,
  • runo.

Wątkiem nazywamy pierwszy z dwóch układów nitek tworzących tkaninę. Jest ułożony poprzecznie. Osnowa z kolei to drugi układ nitek, który biegnie w kierunku prostopadłym do wątku i wzdłuż tkaniny. Natomiast runem określamy odpowiednie tkane włókna. Mogą one być splatane w różny sposób, co wpływa na ostateczny wygląd oraz wzór dywanu.

Skoro już poruszamy kwestię włókien – wyróżniamy włókna naturalne i sztuczne. Pierwsze z nich są pochodzenia zwierzęcego, a więc zaliczamy do nich np. wełnę czy jedwab. Powstają przez utworzenie ciągłej nici z nieprzerobionego surowca, następnie poddaje się je farbowaniu i wysuszeniu, aby na koniec nawlec je na szpulę.

Włókna sztuczne pozyskuje się z granulatu polipropylenowego, który powstaje z ropy naftowej w wyniku procesu chemicznego. Granulat najpierw poddaje się różnym procesom (również termicznym). Otrzymana w ten sposób nić następnie jest rozciągana, a także skręcana w wysokiej temperaturze. Na koniec podlega ona wysuszeniu i nawinięciu na szpulę.


Proces produkcji dywanów – tkanie

Pierwotnie dywany tkano ręcznie. Najstarszy znany ludzkości dywan runowy, który przetrwał do dziś, obecnie znajduje się w Muzeum Ermitrażu w Sankt Petersburgu i liczy sobie ponad 2500 lat (tzw. dywan Pazyryka). Również w czasach współczesnych niektóre dywany produkowane są w sposób tradycyjny za pomocą krosna. Dziewiętnasty wiek – i rewolucja przemysłowa – pozwoliły wynieść produkcję dywanów na nowy, bardziej zaawansowany technologicznie poziom.

Od tego czasu proces przeszedł wiele ulepszeń. Dziś na całym świecie do wytwarzania dywanów wysokiej jakości używa się specjalnych żakardowych maszyn belgijskiej produkcji – w pełni zautomatyzowanych, sterowanych komputerowo. Samo krosno jest wielkości sporego pokoju, którego zasobnik (nawet 4 razy większy od samego krosna) zaopatruje maszynę w tysiące nici nawinięte na wielkich szpulach.


Jakie wzornictwo stosuje się przy produkcji dywanów?

Tak naprawdę wyróżnia się trzy główne wzory stosowane przy projekcie wzoru dywanu, a mianowicie:

  • wzór krzywoliniowy,
  • wzór geometryczny,
  • wzory figuralne.

Wzory krzywoliniowe, jak sama nazwa wskazuje, to głównie ozdobne krzywe linie, powtarzane na całej powierzchni dywanu. Tkacze wymagają w tym wypadku wyższej gęstości tkania. Wzory geometryczne zaobserwujemy w postaci prostokątów, linii prostych, trójkątów i innych figur geometrycznych. Z kolei wzory figuralne przedstawiają ludzi, zwierzęta i najczęściej ich treść nawiązuje do wydarzeń historycznych, także mitologii.

Powiadomienie o dostępności produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się na magazynie. Wpisz swój adres e-mail w poniższe pole.