Zadzwoń do nas !

517 435 855

Najsłynniejsze dywany świata – o nich się mówi

Choć wydawałoby się, że dywan to zwykły przedmiot do użytku domowego, niektóre z nich są nam dość dobrze znane. Czy znasz dwa najsłynniejsze dywany świata oraz ich historię?


Dywan – bohater drugoplanowy

Jednym z najbardziej znanych dywanów świata jest… czerwony dywan. Na co dzień możemy kojarzyć go z coroczną galą rozdania Oscarów w Hollywood. Dlaczego akurat kolor czerwony? Już od czasów starożytnych czerwień kojarzono z wysokim statusem, bogactwem. Pierwsza wzmianka o czerwonym dywanie pojawia się w V wieku przed naszą erą, kiedy to rozłożono czerwony dywan powracającemu z wojny trojańskiej Agamemnonowi. Gdyby przyjrzeć się nieco dokładniej sztuce renesansu, większość władców oraz świętych stąpa właśnie na czerwonym dywanie.

Powracając do Hollywood – pierwsze rozwinięcie słynnego dziś czerwonego dywanu miało miejsce podczas premiery filmu Robin Hood (w reżyserii Allana Dwana) w 1922 roku. Z kolei Oscarom czerwony dywan towarzyszy od roku 1961. Zyskał on wręcz ikoniczną popularność 3 lata później, gdy nadawcy telewizyjni i radiowi postanowili filmować czas antenowy również przed i po gali, pokazując przybywających gości w swoich kreacjach. To właśnie pozowanie na „ściance” na czerwonym dywanie przed wręczeniem Oscarów przyniosło czerwonemu dywanowi największy rozgłos.

Należy także zauważyć, że dywan w kolorze czerwonym rozstawia się również przy okazji wizyt ważnych dygnitarzy z całego świata. Rozpościera się go wzdłuż trasy przejścia gościa – najczęściej od drzwi samolotu do miejsca przemowy lub samochodu transportującego do kolejnego punktu spotkania.


Słynny latający dywan

Któż z nas nie zna tej pięknej przypowieści Sheherezady z Księgi Tysiąca i Jednej Nocy? Zbiór baśni i legend pochodzi z przełomu IX i X wieku. Wśród 300 opowieści znajduje się historia perskiego dywanu należącego do księcia Husejna, zwanego także Magicznym dywanem z Tangu.

Co ciekawe, o latającym dywanie wspominano już w czasach biblijnych. Według wierzeń latający dywan Salomona – króla Izraela i proroka biblijnego – miał po 60 mil szerokości i długości. Wykonano go z jedwabiu w kolorze zielonym i obszyto złotem. Z opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez ludność żydowską wynikało, że gdy Salomon zasiadał na dywanie i porywał go wiatr, przemieszczał się z zawrotną prędkością. Jedna z przypowieści podaje nawet, że Salomon kazał dywanowi zatrząść się, co spowodowało trzęsienie, które przyniosło śmierć 40 tysiącom ludzi. Przed deszczem chronił dywan baldachim z ptaków.

Również w rosyjskich podaniach i legendach wspomina się o latającym dywanie. Jeden taki egzemplarz wręczyła Iwanowi Głupcowi znana chyba wszystkim dzieciom Baba Jaga. Latający dywan był jednym z magicznych przedmiotów, które pomogły Iwanowi przekroczyć granice 39 krajów.

W literaturze współczesnej także powoływano się na magiczne właściwości latających dywanów. Mark Twain w opowiadaniu „Wizyta kapitana Storfielda w niebie” wymieniał latające dywany jako środek transportu w niebiańskiej krainie. Nawet w najpopularniejszej książce fantasty obecnych czasów – Harry Potter wspomina o latających dywanach, które stały się nielegalne w czarodziejskiej Anglii. Na szczęście dla nas nasze bajkowe dywany są jak najbardziej legalne i dostępne, chociaż nie latają…

Powiadomienie o dostępności produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się na magazynie. Wpisz swój adres e-mail w poniższe pole.