Zadzwoń do nas !

517 435 855

Najstarszy dywan świata


Dywany były z nami od zawsze. To znaczy od kiedy dokładnie? Od XVII wieku, średniowiecza, starożytności? Chcąc przyjrzeć się historii dywanów warto zwrócić uwagę na Dywan Pazyryk uważany za najstarszy dywan świata, który zachował się do dziś.

Gdzie znaleziono najstarszy dywan świata?

Dywan Pazyryk, zwany też Dywanem z Górnego Ałtaju został odnaleziony pod koniec lat 40, na terenie ówczesnego ZSRR. Odkryto go podczas rozkopywania scytyjskiego grobu kurhanowego. Scytowie umieszczali w kurhanach swoich zmarłych władców i bohaterów różne przedmioty codziennego użytku. W różnych kurhanach znajdywano ozdoby ze złota, ubrania, broń, namioty, a nawet rydwany i składane w ofierze zwierzęta.

Dywan Pazyryk był prawdopodobnie jednym z takich darów dla zmarłego. Zachował się ponieważ kurhan położony był na terenie gdzie sięgała wieczna zmarzlina. Zamarznięta ziemia zakonserwowała dywan, osłoniła go przed wpływem robactwa, ale też przed rabusiami grobów, którzy splądrowali część kurhanu.

Skąd pochodzi najstarszy dywan świata?

Dywan umieszczony w scytyjskim grobowcu na terenie ZSRR zdaje się początkiem rosyjskiej tradycji wieszania dywanów na ścianach. Najprawdopodobniej został jednak wykonany na terenie ówczesnej Persji (dziś Iran, Irak, Azerbejdżan) lub Armenii (dziś Armenia, Turcja).

Grobowiec pochodzi z III wieku przed naszą erą, dywan może być nieco starszy, ale prawdopodobnie został umieszczony w grobowcu jako nowy. Scytowie mogli go zarówno kupić na południu, otrzymać w ramach trybutu, jak zdobyć podczas wypraw na południe. Wygląda więc na to, że już wtedy perskie dywany cieszyły się uznaniem w innych krajach.

Czy Dywan Pazyryk faktycznie jest najstarszy?

Dywan Pazyryk jest najstarszym dobrze zachowanym dywanem jaki dziś znamy. Na pewno nie jest natomiast pierwszym wytworzonym dywanem. Już sama jego struktura wskazuje, że był produktem zaawansowanego rzemiosła, nie zaś „pierwszym” prototypowym dywanem. Oryginalnie miał wymiary 183 na 198 cm (teraz brakuje mu jednego rogu, ale cały wzór jest zachowany) i 3600 węzłów na decymetr kwadratowy. Jest to bardzo duża gęstość i przy ręcznym tkaniu, stworzenie dywanu musiało zająć dużo czasu nawet najlepszym mistrzom lub mistrzyniom tkackim.

Oznacza to, że na pewno wcześniej istniały dywany mniej doskonałe, a technologię ulepszano przez cale pokolenia. Bardzo możliwe, że pierwsze dywany powstawały już ok 1000 r p.n.e. na terenach Wielkiego Stepu, Persji, Anatolii i Kaukazu. Znajdywano zachowane narzędzia służące do tkania dywanów, a nawet składane warsztaty, z którymi podróżowali ówcześni nomadzi.

Starsze dywany na pewno były, ale nie zachowały się do dzisiaj.

Gdzie zobaczyć najstarszy dywan świata?

Obecnie dywan został zabezpieczony i umieszczony w muzeum Ermitaż w Petersburgu. Jego repliki znajdują się w różnych muzeach na świecie. Warto zobaczyć go choćby po to by docenić kunszt wykonawcy żyjącego ponad 2000 lat temu. Na niewielkiej powierzchni zmieszczono między innymi ponad 100 stworzeń przypominających gryfy, kilkadziesiąt wizerunków jeleni, 28 wizerunków jeźdźców i wiele dodatkowych ornamentów.

Dywanu Pazyryk nie powstydziłaby się dzisiaj zaawansowana technologicznie firma, a przecież pamiętamy, że utkano go całkowicie ręcznie.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat dywanów, zapraszamy do śledzenia naszego bloga. W sklepie znajdziesz też wzory podobne do najstarszego dywanu świata dywany ekskluzywne

Powiadomienie o dostępności produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się na magazynie. Wpisz swój adres e-mail w poniższe pole.